Hádzaná - Juniori z Pov.Bystrice majstrami sveta!

Juniori majstrami sveta! Juniori majstrami sveta! Juniori majstrami sveta! Juniori majstrami sveta!

Mimoriadne prekvapivé, nečakané a vynikajúce športové výsledky predviedli chlapci z Obchodnej akadémie v Pov. Bystrici v hádzanej. Po výbornom výkone a výhre kvalifikácie v Košiciach nad OŠG sa reprezentanti Obchodnej akadémie (OA) v Pov. Bystrici prebojovali na Medzinárodné školské majstrovstvá sveta v hádzanej v Portugalsku, ktoré usporiadala Medzinárodná federácia školského športu (ISF) v dňoch 19. až 27. marca 2010 v mestách Braga – Fafe - Guimarães. V kategórii dievčat Slovensko reprezentovalo družstvo z Gymnázia P. Horova v Michalovciach. Celá výprava odletela spoločne do dejiska Majstrovstiev sveta 19.marca z Viedne. Vtedy ešte nikto netušil, že sa chlapci vrátia a medailami. A to dokonca s medailami najcennejšími a s titulom MAJSTRI SVETA!

Juniori majstrami sveta! Juniori majstrami sveta! Juniori majstrami sveta! Juniori majstrami sveta!

Takýto úspech sa v histórii Slovenska doposiaľ ešte nepodaril žiadnej strednej škole v žiadnom kolektívnom športe. Dvadsaťštyri družstiev väčšinou z Európy bolo rozdelených do 4 skupín po 6 družstiev. V skupinách sa hralo systémom každý s každým. Každý polčas trval 25 min. Zápasy sa odohrali podľa pravidiel Európskej/Medzinárodnej Hádzanárskej Federácie (EHF/IHF). Našich juniorov spod Tatier čakali v skupine D veľmi silný súperi: Maďarsko, Rakúsko, Luxembursko, Srbsko a Izrael. Úvodné zápasy zvládli naši reprezentanti až prekvapujúco hladko a postupne vyhrali nad Srbmi 30:16, nad Rakúskom vysoko 43:15, nad Izraelom 30:20, a potom narazili na prvého veľmi ťažkého súpera z Maďarska, ktorému nešťastne podľahli len o tri góly 23:26. Zápas to bol ťažký, no prehra našich nezlomila. Skôr naopak, zomkla ich k ďalším vynikajúcim výkonom. V nasledujúcom zápase si zaknihovali ďalšie víťazstvo nad Luxemburskom 33:19 a v skupine tak skončili na druhom mieste za Maďarskom. Zabezpečili si tak postup medzi osem najlepších. No všetko to vlastne len začínalo a čakal nás asi najťažší zápas na MS, zápas s Nemeckom. Išlo o postup medzi najlepších 4, teda o postup do bojov o medaile. Prvý polčas s Nemeckom a prvá časť druhého polčasu bola veľmi vyrovnaná, neskôr Nemci dokonca viedli už o 6 góly 18:12 a zdalo sa, že je všetko stratené. No naši sa nevzdávali, hru vyrovnali a za stavu 18:18 sa na palubovke rozpútali tvrdé boje keď sa obe družstvá ťahali o každý gól, o každú loptu, o každý centimeter na ihrisku. Po veľmi tuhom boji a po výbornom kolektívnom výkone slovenských junákov sme sa nakoniec dočkali obrovského prekvapenia! V závere zápasu totiž vynikajúco podržal celé družstvo náš najlepší brankár Peter Procházka, ktorý za chrbát od stavu 19:18 v náš neprospech nepustil až do konca zápasu, teda približne 15 minút, už takmer žiadny gól! Jednoducho zatiahol roletu a Nemci si nevedeli dať rady. Jeho skvelý výkon v bráne podporili aj chlapci v obrane a útoku, a nastrieľali Nemcom ďalších 10 fantastických gólov. Výborné výkony podali všetci hráči, najmä rýchly Juraj Janíček či Simon Greguš, ale aj Matej Kardoš, Šimon Macháč, Lukáš Majbík, Jakub Mrišo a ostatní. Na ukazovateľovi skóre po zápase svietilo nádherných a neuveriteľných 22:28 v prospech SLOVENSKA! A treba dodať, že zaslúžene. V semifinále nás čakal ďalší silný súper - Rumunsko, ktoré vyradilo z bojov o medaily nášho jediného poraziteľa zo skupiny Maďarsko v pomere 36:22.

Juniori majstrami sveta! Juniori majstrami sveta! Juniori majstrami sveta! Juniori majstrami sveta!

Naši chlapci sa nezľakli, a pod vedením skvelého trénera Martina Múdreho sa na zápas výborne pripravili a po víťazstve 25:23 poslali veľmi tvrdých Rumunov do bojov o tretie miesto a sami si zabezpečili účasť vo finále majstrovstiev sveta. Tu ich čakal súper z Iránu, ktorý sa prebojoval do finále cez semifinálových Chorvátov (29:26), a vo štvrťfinále vyradili Francúzov (24:22). Finále sa odohralo v piatok, 26.3.2010 o 16:30 miestneho času v centrálnej hale MultiUsos 1 – Guimarães. Vo finále sa Slovensko ťažkého súpera nezľaklo, a pomerne jednoznačným výsledkom 25:16 suverénne odsunuli Iráncov na striebornú priečku. Víťazstvom naši juniori potvrdili ich mimoriadne schopnosti a sú vzorom pre ďalšie generácie. Vynikajúci výkon, výborná reprezentácia školy, mesta Považská Bystrica, a celého Slovenska. Krásny signál do celého sveta. Chlapcom patrí obrovská vďaka za predvedené výkony a vzornú reprezentáciu. Bodaj by sme takýchto nádejných talentov ktorí si zaslúžia absolutórium mali čo najviac. Chlapci ĎAKUJEME!

Veľké poďakovanie vyslovil aj riaditeľ OA v PB, pán Ing. Peter Bologa, ktorý ich vítal v nedeľu Považskej Bystrici na železničnej stanici a potom zorganizoval krásne privítanie v pondelok na škole. Chodbami Obchodnej akadémie v PB neustále znelo: „MAJSTRI ! MAJSTRI ! MAJSTRI ! ....we are the champions...... MAJSTRI ! MAJSTRI ! MAJSTRI !“ Pri slávnostnom privítaní našich majstrov sveta zaznela v telocvični OA aj Slovenská hymna, na ktorú usporiadatelia v Portugalsku trošku pozabudli...

Výprava chlapcov bola zložená z 12 hráčov, trénera a vedúceho družstva. Hráči: Radko Cipciar, Simon Greguš, Juraj Janíček, Matej Kardoš, Michal Kováčik, Šimon Macháč, Lukáš Majbík, Jakub Mrišo, Marcel Péli, Jakub Porubský, Matej Štefánik a brankár Peter Procházka pod vedením skúseného trénera Martina Múdreho. Vedúca družstva Miriam Olešáková, vedúci delegácie Peter Martinovský.

Juniori majstrami sveta! Juniori majstrami sveta! Juniori majstrami sveta! Juniori majstrami sveta!